FORMASYONLAR

Formasyon kelime anlamı bakımından bir forma, bir kalıba girmiş olma manasına gelmektedir. Biz formasyonları belli süre içerisinde belirli davranışları sergileme olarakta tanımlayabiliriz. Teknik analizde de formasyonları benzer şekilde yorumlarız. Yani benzer fiyat hareketi dizilimlerini kalıplaştırarak isimlendiririz.

Peki formasyonların analizlerimizde bize faydaları nelerdir ve bunları nasıl kullanırız? Her formasyonun belirli fiyat hedefi vardır. Yani fiyatlar bir formasyonu tamamlarken yada tamamladıktan sonra gideceği yer hakkında bize ipuçları verir. Bu sebeple formasyonları öğrenmek ve kullanmak yatırımlarımızı kazanca döndürme adına çok faydalıdır. Ama asla unutulmamalıdır ki formasyonlar bize fikir verir, mutlaka olacağını garanti etmez.

Formasyonların hacimle olan ilişkilerini incelemekte bize ayrı bir avantaj sağlayacaktır. Hacim formasyonların doğruluğunu(tutarlılığını) ayırt etmemize yarayan önemli bir göstergedir. Bu sebeple formasyonları anlatan içeriğimizde her formasyonun hacimle olan ilişkisini vermeye özen gösterdik.

Formasyonların fiyat hedefleri verdiğini söylemiştik. İşte formasyonlar bu fiyat hedeflerine göre iki kategoride incelenir; Dönüş Formasyonları ve Devam Formasyonları. Adından da anlaşılabileceği gibi formasyon formunu tamamlandığında fiyat hareketleri anı yönde hareket edecekse devam formasyonları, ters yönde hareket edecekse dönüş formasyonları sınıfları altında incelenir.

Ayrıca bu iki sınıf altında incelemeyeceğimiz fibonacci oranlarını temel alan hormonik formasyonlar da bulunmaktadır. Bu formasyonlar dönüş ve devam formasyonlarına göre biraz daha teknik bilgi ve beceri istese de onlara göre daha güvenilirdir denebilir.

Aşağıdaki linklerden anlattığımız formasyonlara ulaşabilirsiniz.

 1. OBO FORMASYONU
 2. TOBO FORMASYONU
 3. İKİLİ DİP FORMASYONU
 4. İKİLİ TEPE FORMASYONU
 5. YÜKSELEN ÜÇGEN FORMASYONU
 6. ALÇALAN ÜÇGEN FORMASYONU
 7. SİMETRİK ÜÇGEN FORMASYONU
 8. YÜKSELEN TAKOZ FORMASYONU
 9. ALÇALAN TAKOZ FORMASYONU
 10. DİKDÖRTGEN FORMASYONU
 11. ELMAS FORMASYONU
 12. YÜKSELEN KAMA FORMASYONU
 13. ALÇALAN KAMA FORMASYONU
 14. BAYRAK FORMASYONU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir