İKİLİ TEPE FORMASYONU

Trend dönüş formasyonlarındandır. Hacim değişimiyle yorumlanırsa güvenilirdir. Bir düşüş trendinin dönüşümü için işaret verecektir. Bir önceki konumuzda incelediğimiz  “İkili Dip Formasyonu” ile eş temellidir, şekil itibariyle aşağıdaki resimde de görüleceği şekilde terstir. Ancak çalışma mantığı itibariyle birebirdir. İki adet tepecik ve aralarındaki bir adet dip sebebiyle ikili dip formasyonu adıyla adlandırılmıştır.

Formasyonun oluşumu ilk tepe ile başlayacaktır. Yükseliş trendindeki fiyatlar direnç oluşturacak noktaya gelince ilk tepeciği oluşturacaktır. Ancak bu ilk tepecik bize formasyonun oluşumuyla ilgili her hangi bir ipucu sunmayacaktır. Direnç noktasından aşağıya doğru dönen fiyatlar destek bulacağı noktaya doğru harekete başlayacaktır. Fiyatlar dipte karşılaştığı destekle tekrardan yükselişe geçecek ancak cılız hacim ancak ilk tepecikteki dirence kadar fiyatları taşıyabilecektir. Tekrardan dirence dayanan fiyatlar hacmin ilk tepecik oluşumundaki hacimden de düşük olmasından ötürü direnci geçemeyecek tekrardan düşmeye başlayacaktır. Artık ikinci tepeciğimizde oluşmuştur. Bazı yatırımcılar ikinci tepeciğinde oluşumundan sonra satışa geçecektir. Ancak daha formasyon oluşmamıştır ve fiyatların dönme ihtimalinden ötürü bu durum risklidir. Burada pozisyon alacak olan yatırımcılar kısa stoplarla çalışmalıdır.

Fiyatların dipte oluşan destek noktasını hacimli bir şekilde kırmasıyla formasyon oluşacaktır. Bu bölgeden gelecek satışlar ikinci tepecikten dönüş bölgesin deki satışlara göre daha az riskli olacaktır. Artık formasyon hedefi gözlenecektir. İkili tepe formasyonundaki fiyat hedefi, İkili dip formasyonundaki gibi hesaplanacaktır. Burada fiyat hedefi direnç noktasıyla destek noktası arasındaki farkın(h) destek noktasından çıkartılmasıyla hesaplanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir