İNDİKATÖRLER

İndikatör kelime anlamı itibariyle gösterge olarak dilimize çevrilebilir. Geçmiş fiyat ve hacim hareketlerinin matematiksel işlemlerin ardından sonuca dönüşmesiyle oluşur. Bu yönüyle birazda istatistik olarak değerlendirilebilir. Sonuçlar elbette kesinlik vermez ama fikir edinmemizde faydalı olurlar. Özetle hareketin yönünü tayin etmekte bize fikir veren, al sat sinyalleri veren göstergelerdir.

İndikatörlerin veri alma aralığını istediğimiz değerler içinde seçebiliriz. Örneğin uzun vadeli bir analiz yapmak istiyorsak geçmiş 200 günlük değerleri hesaba katabilirken kısa vadeli bir analiz yapacaksak son 5 günün değerlerini hesaba katabiliriz. Veri aralığı seçimi yapacağımız analiz türüne, piyasa koşullarına, endeks şekline, bir trendin olup olmadığına göre farklılıklar gösterebilir. Ancak kullandığımız uygulamalarda indikatörler için en çok kullanılan değerler atanmış halde bulunacaktır.

Farklı endekslerde farklı indikatörler daha verimli olarak çalışabilmektedir. Endekse göre indikatör ve indikatör değeri seçimini kişisel tecrübelerimize göre şekillendirmede fayda olacaktır. Bu sebeple farklı indikatörleri farklı endeksler içerisinde geçmiş zaman aralıklarında kullanarak kişisel tecrübelerimizi artırmak doğru al sat kararları alma oranımızı artıracaktır.

Analizlerimizde kullanabileceğimiz onlarca indikatör çeşidi bulunmaktadır. Bir analiz içerisinden birden çok indikatör kullanmak birbirlerinin sağlamasını yapmaya yarayacak ve al yada sat sinyallerini teyit edecektir. Ama burada bir püf noktasına değinmeden geçmemek lazım. Aynı işlem mantığını kullanan indikatörler benzer sinyal üreterek birbirlerini onaylayacaktır. Bu da bizim yanlış kararlar almamıza sebep olacaktır. Bu sebeple bir arada kullanacağımız indikatörleri seçerken farklı disiplinleri kullanarak sınıflandırılmış olanlardan seçmek doğru olacaktır.

Onlarca indikatör olduğundan bahsetmiştik. Ancak biz bloğumuzda bunlardan yatırımcıların en çok kullandıklarından bahsedebileceğiz. Mümkün olduğunca farklı sınıflardan indikatör içeriğimizde yer alsın diye çaba göstereceğiz. Yukarıda değindiğimiz önemli bir noktayı tekrar etmek istiyoruz; farklı endekslerde farklı indikatörleri geçmiş zaman verilerinde kullanarak indikatörlerin çalışma mantıklarının ve verdikleri sinyalleri tecrübe etmekte fayda olacaktır.

Peki indikatörler nasıl sınıflandırılırlar? İndikatörler hesap felsefelerine göre dört sınıfa ayrılırlar. Bunlar Momentum Temelli İndikatörler, Trend Temelli İndikatörler, Volatilite Temelli İndikatörler ve Hacim Temelli İndikatörlerdir.

  • Momentum temelli indikatörler, istediğimiz zaman diliminde fiyatlardaki artış yada azalış hareketlerinin ivmelerini yani yaşanan değişimin hızını temel alarak sonuç verirler.
  • Trend temelli indikatörler, istediğimiz zaman dilimindeki fiyat hareketlerinin yönünü ve gücünü ölçerek içinde bulunduğu trendin devamlılığını gösterir.
  • Volatilite temelli indikatörler fiyat hareketlerindeki oynaklığı ölçerek trendlerde oluşacak sıkışma yada genişlemeler hakkında bilgi verir.
  • Hacim temelli indikatörler ise fiyat kademelerindeki değişen işlem adetlerini temel alarak piyasanın gücünü ölçer.

Aşağıda sınıflarına göre indikatörler listelenmektedir.

Momentum Temelli İndikatörler

Trend Temelli İndikatörler

Volatilite Temelli İndikatörler

  • BOL(Bollinger Bands) İndikatörü

Hacim Temelli İndikatörler

  • VOL İndikatörü
  • VPT İndikatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir