MACD İNDİKATÖRÜ

“Moving Average Convergence-Divergence” ifadesinin baş harfleriyle tanımlanır. Türkçeye hareketli ortalamaların yakınsaması-uzaksaması olarak çevrilebilir. Trend temelli indikatörlerden biridir. 1979 yılında Gerald Appel tarafından yayımlanmıştır. Fiyatların istikrarlı bir şekilde hareket edip etmediğini görmemizi sağlar.

Hesaplanacak zaman aralığına göre seçilen iki ayrı günlük üssel hareketli ortalamaların farklarının trigger denilen başka bir üssel ortalama çizgisiyle beraber çizilmesidir. Genellikle kısa periyot olarak 12 günlük üssel hareketli ortalama, uzun periyot için ise 26 günlük üssel hareketli ortalama alınır. Trigger değeri için ise 9 günlük üssel hareketli ortalama alınır.

12 günlüğün 26 günlüğün üzerine çıkmasıyla indikatör pozitif değer alırken, 26 günlüğün 12 günlüğün üzerine çıkmasıyla MACD indikatörü negatif değer alacaktır. MACD in pozitif değer alması talepteki artış olarak yorumlanırken negatif değer alması ise talepteki düşüş olarak yorumlanır. Bununla birlikte MACD göstergesinin Trigger siyalini yukarı yönlü kestiğinde al sinyali ürettiği, aşağı yönlü kestiğinde ise sat sinyali ürettiği kabul edilir.

Yukarıdaki grafikte MACD göstergesinin verdiği al sat sinyalleri ve fiyat hareketlerindeki değişimler görülmektedir. Yatay piyasalarda ve düşük volatilitelerde MACD art arda Trigger sinyalini yukarı aşağıya kesebilir. Bu durumlarda al sat kararı vermeden önce mutlaka ikinci ve üçüncü göstergeye başvurulmalıdır. Aksi takdirde MACD nin sat sinyali verdikten sonra fiyatların arttığını görebiliriz.

MACD  nin diğer bir al-sat sinyali üretme yöntemi pozitif ve negatif uyumsuzlukları kullanmasıdır.

 

Yukarıdaki grafikte bir negatif uyumsuzluk örneği bulunmaktadır. Burada MACD göstergesi tepeleri düşen trend oluştururken fiyat hareketleri yükselen trend oluşturmuştur. Ardından da fiyatlar geri çekilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir